Katakumby Radom czyli moja nowa strona

Witam

Chciałem dzisiaj przedstawić moją nową stroną internetową. Może tematyka nie jest zbyt atrakcyjna dla młodego pokolenia, ale postanowiłem, że będzie to site poświęcony niszczejącym zabytkom sztuki funeralnej. Nie to, żebym był wielkim fanem tego typu twórczości. Pod koniec artykułu znajdziesz informację szkoleniową czemu nagrobki są tak ważne w naszej kulturze. Nie chcę by zabytki stworzone dłutem wielkich rzeźbiarzy i kamieniarzy naszego regionu poszły w zapomnienie.

Według Wikipedii, śmierć to stan w którym ustają oznaki życia. Jest to stan nieodwracalny. Poza śmiercią organizmu jako całości, wyróżniamy śmierć poszczególnych narządów, tkanek, komórek.
Jeśli chodzi o śmierć człowieka ostatni jego oddech lub uderzenie serca był uważany za zakończenie żywota. Wraz z rozwojem techniki stan ten przeniesiono na śmierć całego mózgu. Również ta definicja została zawężona do obumarcia pnia mózgu.

We wszystkich dziedzinach sztuki można spotkać dzieła związane ze śmiercią. Inspirowała i do dziś inspiruje wielu. Rozkwit kultury śmierci przypada na średniowiecze, kiedy to była ona wszechobecna. Liczne choroby jak dżuma pochłaniały istnienia ludzkie i nikt nie potrafił im zaradzić. Ludzie przyzwyczajali się do żniwa jakie śmierć wtedy zbierała, starali się poradzić z bezradnością, a artyści starali się przedstawić śmierć w sposób bardziej ludzki, zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy, by Ci co przeżyją nie dali się zniszczyć psychicznie śmierci, która zabierała bliskich.

W Chrześcijaństwie przyjmuje się, że po przyjściu ponownym Chrystusa, dusze na nowo połączą się z ciałami i zmartwychwstaną podobnie do Chrystusa.
Z kolei w Judaizmie po śmierci dusza wędruje do otchłani Szeolu. Ponowne połączenie jej z ciałem ma mieć miejsce w dniu końca świata. W innych religiach występuje również dogmat reinkarnacji, ale ze względu, iż w Radomiu nie ma takich cmentarzy, nie będę opisywał tego typu wierzeń.
Jednym z ciekawych rytuałów jest pogodzenie się ze śmiercią wedle masonów. Czytałem o tym w książce Dana Browna. W jednej z nich mason siedzi w swoim pokoju zadumy i w towarzystwie czaszki ludzkiej oraz świecy zastanawia się nad swoim życiem. Czaszka ma przypomnieć mu, że kiedyś umrze, a w pokoju zadumy myśli jak może się przysłużyć społeczeństwu, by był zapamiętany po śmierci oraz zwyczajnie, by na łożu śmierci miał świadomość, że zrobił coś dobrego dla ludzkości.
Podobne przesłanie niosą ze sobą inne religie. Wiara w reinkarnacje również prowadzi do tego, że pracujemy przez całe życie na to, by jeśli się odrodzimy w innej postaci mieć lepsze życie. Wierzenie w zmartwychwstanie również ma takie implikacje. Jeśli uważamy, że kiedyś znów, będziemy na tym świecie, to już teraz dbamy o to, by budować lepszy świat.

Czemu pomniki i rzeźby na cmentarzach są takie ważne? Przede wszystkim to dorobek naszej kultury i przykro się patrzy, jak niszczeje dotknięty zębem czasu. Jeszcze bardziej denerwują dewastacje przez wandali. Niszczenie grobów innowierców również nie jest niczym godnym pochwały. Jest to taki sam dorobek kulturalny naszego regionu jak każdy inny i powinien być chroniony. W porównaniu do innych kultur grzebania zmarłych nasza jest dość rozbudowana. Stawianie grobów i upamiętnianie ludzi po śmierci dowodzi zaawansowania naszej cywilizacji. Nam nie wystarcza pogrzebanie ludzi i przysypanie ich piachem (jeśli kogoś nie stać na pochowanie w grobie, trudno, może zakupić grób ziemny i nie należy go za to winić – na pewno wolałby murowany). Stworzyliśmy jako Europejczycy coś co odróżnia nas od ludzi prostych jak np plemiona w Afryce.
Strona ma pomóc osobom, które wyjechały dawno temu (lub ich przodkowie) z Radomia znaleźć groby bliskich. Może są to zabytki, które wymagają dofinansowania. Jeśli tak, prosilibyśmy o wsparcie materialne tych grobów i kontakt z parafią, która zarządza takim cmentarzem.

Mała dygresja odnośnie grobów, grobowców i innych tworów wysoko zaawansowanej kultury. Jak pisałem na wstępie będzie to coś związanego ze szkoleniami, które prowadzę.
Może zastanawiacie się czemu niektóre groby są takie ładne, bogato zdobione. Czemu ludzie po śmierci chcą, by ich nazwiska znajdywały się w specjalnych miejscach, na płytach, by stawiano im pomniki.
W naszej kulturze stawia się pomniki wielkim Polakom, którzy wiele osiągnęli dla naszego kraju, by inni o tym pamiętali i świecili przykładem dla innych.
W Ameryce Rockefeller, znany biznesman wpłacił sowite pieniądze, by jego nazwisko znalazło się na płycie pamiątkowej jednego z kościołów. Jest to związane z potrzebą poczucia ważności. Każdy człowiek chce czuć się ważny. Każdy też podobnie jak masoni wcześniej opisani, chcą być zapamiętany po śmierci jako osoba prawa, godna naśladowania, która zasłużyła się społeczeństwu. Z tego właśnie powodu osoby (lub ich rodziny), które dorobiły się sporych pieniędzy lub kulturalnie przysłużyły się ludzkości zakupują drogie grobowce, z rzeźbami, by wyróżniać się z tłumu. Nie jest to negatywne zjawisko, lecz pozytywne. Jeśli tylko człowiek dorobił się w czasie życia uczciwie. Czasem dzieci przechodząc po cmentarzu widzą piękne grobowce i pytają rodziców – „Kto tam jest pochowany?” Podobne pytanie zadaje sobie wiele osób. Tabliczka z nazwiskiem oraz czasem drobna wzmianka o tym kim była nie żyjąca już osoba, złożona w tym grobie niesie ze sobą informacje – jeśli będziesz tak żył, będziesz zapamiętany.
Z tego samego powodu stawia się pomniki z wielkich kamieni z pięknymi płytami z nazwiskami osób, które zginęły w walce o wolność Polski. Zmarły w katastrofie lotniczej prezydent Kaczyński również został pochowany z małżonką z wielkimi honorami na Wawelu – miejscu dla władców Polski. Nie chcę się zagłębiać w polityczność tego wydarzenia. Kaczyński reprezentował także interesy kościoła katolickiego, dlatego po śmierci kościół tak zdecydował.
W Radomiu cmentarzem, który posiada najwięcej zabytków jest nekropolia na Limanowskiego. Stało się tak, gdyż jest to jeden ze starszych cmentarzy w naszym mieście, a także dlatego, że chowani są tam ludzie kultury, sztuki, nauczyciele, zasłużeni dla naszego miasta. Jak pisałem w dygresji, zdobieniami upamiętnia się osoby, które za życia wiele osiągnęły. Im większe osiągnięcia, tym więcej zdobień i kunsztu rzemieślniczego jest wkładane w wykonanie nagrobka.

Jeszcze raz apeluję do osób, które mają przodków pochowanych na cmentarzu w Radomiu, a w szczególności na Limanowskiego. Sprawdźcie na stronie internetowej geocmentarza, do którego link jest na mojej stronie, czy groby Waszych przodków nie wymagają renowacji. Dostępne są zdjęcia na stronie geocmentarza, dzięki czemu możliwa jest ocena wizualna grobu. Szkoda by pamięć o osobach zasłużonych przeminęła razem z nimi.

Zapraszam na Katakumby Radom stronę poświęconą cmentarzom, grobowcom z Radomia i okolic. Wkrótce pojawią się moje zdjęcia wybranych grobów oraz tych zwracających szczególną uwagę.

Pozdrawiam

2 uwagi do wpisu “Katakumby Radom czyli moja nowa strona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s