Oskładkowanie umów śmieciowych

Witam

Dzisiaj chciałem poruszyć temat umów śmieciowych. Czy są one na prawdę śmieciowe i jak należało załatwić sprawę.

Umowy cywilno-prawne są nadużywane to fakt. Pracodawcy nawet gdy zarabiają dobrze, nie chcą płacić odpowiednio dobrze pracownikowi. Związane jest to  wyzyskiem, rzadziej z problemami finansowymi firmy.

Prawo jest często łamane nawet na umowach o pracę, umowa śmieciowa tylko sprawia, że pracodawca nie będzie za wiele przewinień karany.

Oskładkowanie to dość dobre rozwiązanie polityczne mające zniechęcić do podpisywania umów cywilno-prawnym tam gdzie powinna być umowa o pracę. Wiele osób może jednak być z tego niezadowolona. Mam na myśli osoby, które tworzą. Osoby, które są już zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a chciałyby dorobić, mogły wcześniej pracować na umowę o dzieło lub zlecenie, teraz może im się to nie opłacać. Będą albo pracowały na czarno, albo na umowę o dzieło jeśli ona nie zostanie popsuta.

Rozwiązanie niepozwalające zatrudnić pracownika na umowę zlecenie jeśli nie ma z innym pracodawcą podpisanej umowy o pracę byłoby dobrym posunięciem. Umowę o dzieło można byłoby podpisać gdy już się pracuje na podstawie umowy o pracę. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chciałyby dorobić. Ewentualnie dobrze byłoby gdyby osoba, która zawiera drugą umowę byłaby zwolniona z opłaty ZUS. Obecnie takie rozwiązanie istnieje jeśli pracownik jest zatrudniony na dwie umowy zlecenie. Składki płacone są od co najmniej minimalnej krajowej. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż dzięki niemu pracownik otrzyma zasiłek w momencie rozwiązania umowy śmieciowej.

Mam nadzieje, że podobne mechanizmy prawne zostanę zastosowane dla umów o dzieło z zastrzeżeniem możliwości dorobienia sobie do pensji bez płacenia kolejnych składek ZUS.

Może koszty pracy są przez te wszystkie składki wysokie, ale nie to jest ważne. Liczy się obrót pieniądza. Im szybszy tym lepiej. Gdyby koszta pracy były niższe moim zdaniem PKB byłby mniejszy, gdyż pieniądze leżałyby u bogatszych obywateli na kontach zamiast być zainwestowane lub wydane. W takim przypadki jaki mamy teraz pieniądz krąży szybciej i napędza gospodarkę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s